ΑΕΚ-Κολωνία 3-3: Το παιχνίδι που… ξέχασε η Ιστορία!

Ηταν 13 Σεπτεμβρίου του 1982 και… αρχίζοντας μια παράδοση δύσκολων κληρώσεων, η ΑΕΚ καλείται στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ να αντιμετωπίσει την πανίσχυρη γερμανική Κολωνία. Η Ενωση θα ευτυχήσει να προηγηθεί μόλις στο 1΄ λεπτό με γκολ του Βαγγέλη Βλάχου αλλά οι Γερμανοί θα γυρίσουν το ματς με δύο τέρματα στο 28ο και στο 33ο λεπτό. Ο αγώνας παίρνει φωτιά και ο Μπαλής με πέναλτι στο 41ο στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς για τον «Δικέφαλο», αφού ο Νικολούδης ξαναφέρνει τούμπα το παιχνίδι βάζοντας τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με 3-2. Η Κολωνία δεν θα τα παρατήσει και έξι μόλις λεπτά αργότερα θα ισοφαρίσει σε 3-3. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, στο 86ο λεπτό τα φώτα θα σβήσουν στο γήπεδο, εξαιτίας μιας μεγάλης πυρκαγιάς που μαινόταν στο… Τατόι!

Επειτα από την οριστική διακοπή του αγώνα, το ματς επαναλήφθηκε δυο βδομάδες περίπου αργότερα, με τους Γερμανούς να κερδίζουν αυτή τη φορά με γκολ του Κλάους Αλοφς στο 58ο. Στη ρεβάνς η ΑΕΚ υποτάχθηκε πλήρως και γνώρισε βαριά ήττα με 5-0.

Οι φίλαθλοι της Ενωσης που βρέθηκαν στο γήπεδο έχουν να λένε πως είδαν έναν αγώνα που δεν γράφτηκε ως επίσημος ποτέ…